W badaniu online wzięło udział 196 osób - studenci w wieku od 19 do 25 lat. Trwało ono 2 dni, a pytani mieli do wyboru 14 opcji przy czym mogli podczas ankiety wskazać ich dowolną ilość - średnio zaznaczali około 6 odpowiedzi. Rezultaty dały jasny pogląd na ich oczekiwania, badanie przebiegło bardzo sprawnie a postawiony przed nim cel na zebranie około 200 wyników został osiągnięty. Ankietowani mieli do wyboru:
- spalanie - tę odpowiedź zaznaczyło 59,7% badanych
- wyposażenie dodatkowe (nawigacja | klimatyzacja itd.) - 31,1%
- wiek auta - 45,4%
- rodzaj silnika (diesel | benzyna | hybryda) - 62,2%
- wygląd zewnętrzny (np. kolor) - 27%
- wybraną markę pojazdu - 29,1%
- cenę - 72,4%
- stan techniczny - 74%
- niezawodność - 42,9%
- osiągi - 21,4%
- wielkość auta - 24%
- wrażenia z jazdy - 18,9%
- skrzynię biegów (automatyczna | manualna) - 23,5%
- typ nadwozia (sedan | hatchback | kombi itd.) - 31,6%
Wyniki przedstawiają się następująco:
Przyszli młodzi właściciele aut podczas swoich decyzji przede wszystkim skupiają się zarówno na kosztach związanych z zakupem, utrzymaniem pojazdu jak i kondycją przyszłych czterech kółek. Główną rolę gra zatem dobry stan techniczny oraz cena - te dwie odpowiedzi zaznaczyło najwięcej ankietowanych. Nie mniej ważny okazuje się dla nich rodzaj silnika, ponieważ swoją decyzję dopasowują do swoich wymagań, upodobań i dystansów, które pokonują. Skoro mowa o jednostce napędowej, jesteśmy także przy zużyciu paliwa - dla studentów gra ono także bardzo ważną rolę. Idąc dalej wielu ankietowanych za istotny uznało wiek auta, którego chcą wejść w posiadanie (im nowszy tym lepszy) oraz czynnik, który bez wątpienia ma niemałe znaczenie, czyli niezawodność. Jak wiadomo nikt nie lubi być negatywnie zaskoczony podczas eksploatacji. Mniejszą wagę studenci przywiązują zaś do wyposażenia dodatkowego oraz typu nadwozia - tutaj tylko co trzeci pytany zdecydował się na wybór tych opcji. Opierając się na rezultatach można zauważyć, że stosunkowo mało istotne są wrażenia z jazdy potencjalnym nabytkiem młodego kierowcy.
Wyniki przeprowadzanej ankiety nasuwają wniosek, iż studenci oczekiwaliby od swoich przyszłych aut, aby w jak najmniejszym stopniu obciążały ich portfele. Podejmując decyzję o kupnie, chcą aby przeznaczone na nowy środek transportu pieniądze były dobrą inwestycją, która zapewni im bezproblemową mobilność.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz